This very popular food is for some strange reason incredibly expensive in our country. I have written a post about it a while ago, but felt like including it in this post, since it is something most of us eat daily.

Of course I am talking about yoghurt! If you were able to make this yourself, which is by the way, not hard at all, you will save yourself a tonne. Instead of paying $5 dollars a kilo, you will only pay $1.25.

You can find the recipe here

PS: Technically this is not a “pantry staple”, please put it in the fridge 🙂

 

 

 

Comments are closed.